Богата словачка гастрономија – надлацке / Bohatá slovenská gastronómia – nadlacke

Богата словачка гастрономија – надлацке

 

Словачка гастрономија подједнако је богата као и њихова култура. У последњих неколико година све више се на манифестацијама промовишу специјалитети словачке кухиње а међу њима су и надлацке или „чешке кнедле“, како их још зову.

 

У питању су куване крофне од дизаног теста које свака домаћица, Словакиња, зна да направи. Словакиње их радо праве јер су омиљене у њиховој кујни.

Како у војвођанској кухињи постоји недељни јеловни ред, праве се суботом или средом..и то онако часом, искусне Словакиње их направе „за секунд“. Једна од њих, Марија Урбан, открила нам је рецепт али и потврдила све горе написано!

-Где год да идемо, надлацке, су наш заштитни знак- истиче Марија Урбан, председница Удружења жена „Перла“ из Бољеваца и додаје да подједнако воле да их праве чланице њиховог удружења али и Сремице:

-Надлацке могу бити и мрсне и посне уз различите додатке, слане или слатке. Замеси се тесто на следећи начин: Пола литре-пола воде пола млека, брашно, квасац (пола кесице), 1 јаје (посебно улупати снег од беланаца), кашикица соли, кашикица шећера или две. Замесите тесто,онако меко да се „нелепи за руке“ и затим снег од беланаца додате на крају. Оставите да се  тесто одмори тј нарасте- објашњава Марија Урбан и додаје:

-Рукама развијете тесто и правите крофне, намажете их уљем или са машћу. Поређате надлацке у дубљи суд и додајте воде, толико да их прекријете и кувајте. Након десетак минута, на уљу у тигању само дно надлацки се запече и онда их посипате маком, шећером или ренданим сиром.

Марија Урбанова истиче да њихово Удружење жена „Перла“ из Бољеваца негује традицију, културу и словачку гастрономију те да су надлацке најпопуларније на бројним манифестацијама на којима учествују у нашој али и земљама у окружењу.

Пројекат „Словачке породице-култура и обичаји“ суфинансира Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама АП Војводине. Ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је делио средства.

 

Bohatá slovenská gastronómia – nadlacke

Slovenská gastronómia je bohatá ako ich kultúra. V posledných rokoch sa na podujatiach čoraz viac presadzujú špeciality slovenskej kuchyne, medzi ktoré patrí aj nadlacká či „české knedlíky“, ako sa im hovorí.

Reč je o varených šiškách, ktoré vie robiť každá slovenská gazdinka. Slovenské ženy ich radi robia, pretože sú v ich kuchyni obľúbené. Keďže vo vojvodinskej kuchyni je týždenné menu, robia sa v sobotu alebo stredu..a za hodinu ich spravia skúsené Slovenky „za sekundy.“ Jedna z nich, Marija Urban, nám prezradila recept a všetko potvrdila napísané vyššie!“

– Kamkoľvek ideme, nadlacky sú našou značkou – upozorňuje Marija Urban, predsedníčka Spolku žien „Perla“ z Boljevca a dodáva, že členky ich združenia a Sremice ich radi robia rovnako:

– Krycie nátery môžu byť mastné aj chudé s rôznymi prísadami, slané alebo sladké. Cesto vymiesime takto: Pol litra vody, polovica mlieka, múka, kvások (pol vrecka), 1 vajce (špeciálne vyšľahané bielka), lyžička soli, lyžička alebo dve cukru. Cesto vymiesime tak, aby sa „nelepilo na ruky“ a na záver pridáme sneh z bielkov. Cesto necháme odpočívať, t. j. kysnúť – vysvetľuje Marija Urban a dodáva:

– Cesto rozvaľkáme rukami a urobíme šišky, ktoré potrieme olejom alebo masťou. Horné vrstvy poukladajte do hlbokej misky a pridajte toľko vody, aby bola zakrytá a varte.

Na oleji na panvici sa asi po desiatich minútach opečie len spodok placiek a potom ich posypete makom, cukrom alebo strúhaným syrom. Marija Urbanová poukazuje na to, že ich Ženský spolok „Perla“ z Boljevca živí tradíciu.

Projekt „Slovenské rodiny – kultúra a zvyky“ je spolufinancovaný Pokrajinským sekretariátom pre kultúru, verejné informovanie a styky s náboženskými spoločenstvami AP Vojvodiny. Názory vyjadrené v podporenom projekte nemusia nevyhnutne vyjadrovať názory orgánu, ktorý prostriedky rozdelil.