РУСИНСКА КУХИЊА

Русини имају специфичну и препознатљиву кухињу коју карактеришу слатко –слане комбинације.

Кухињу Русина одликују лепа и једноставна јела, као својеврсна комбинација поврћа и теста, с тим што су шунка , домаће кобасице, и „сирец“-специјалитет од млека и јаја, незаобилазни део мрсне трпезе.

Као и сви Војвођани и Русини су током времена постали прави гурмани.

Доласком у крајеве Војводине и протоком времена, прихваћен је јеловник свих становника Војводине, те тако данашња русинска кухиња представља фузију свих нација у Војводини и њихових кулинарских навика.

Као што живе са свима у слози и русинско кулинарство данас има мирисе и укусе српске, мађарске, словачке кухиње….

Међутим, упркос  очигледних гастромномских утицаја из комшијских дворишта,  традиционална русинска јела  и данас се  налазе   на столовима припадника ове заједнице.

Горхељи-колач са кукурузним брашном и бундевом, череги-колач од брашна, јаја и ракије, кромпљањики, само су део традиционалних русинских јела. Капушчањики умешени од брашна и киселог купуса- посно је јело које се обавезно спрема пред вечеру за Бадње вече као и печени шаран на пиринчу и бобаљки са маком.

Од русинских јела ту су и бељуши-лепиње са сланим сиром и јајима, „на хрубо“-штрудла са маком, вишњама, сиром, јабукама и орасима.

За Ускрс у плетеној корпи сваке Русинске  је већ поменути сирец, обредни хлеб-паска , шунка, маслац, барена кобасица и фарбана јаја.

ВАРОВ СОС СА ПИПЕНКАМА (Сос од расола)

У шерпу налијемо уље, а када се угреје, додамо 4-5 кашика брашна. Пропржимо брашно и залијемо расолом – варом, у који смо долили мало воде. Када почне да ври, додамо обарене пипенке (печурке, гљиве) и оставимо да се још мало кува. Ако треба, додамо мало соли.

Овај славни сос који се прави једном годишње,  Русини су донели из старог краја, прави се још једино у Бикић Долу у Срему.

КАПУШЧАЊИКИ И КРОМПЉАЊИКИ

Умесимо тесто на пола литре воде са квасцем, где смо додали мало шећера. Додамо брашна колико да загусти, добро измесимо и оставимо на топло место да надође, у брашо додамо мало соли. Када се тесто дигне, изручимо га на даску коју смо побрашњавили и поделимо га на мале јуфкице. Сваку јуфкицу развијемо оклагијом, ставимо на њу пропржен кисели купус или пире од кримпира, измешано са уљем. Поново јуфкицу покупимо у лоптицу, оставимо да мало одстоји, па је развијемо што тање и стављамо да се пржи са обе стране као палачинке. Одлагати у шерпу једно на друго и по укусу премазати их уљем у којем смо попржили  црни лук.

СИРЕЦ

Ставимо једну литру млека да се кува, у млеко додамо мало соли и шећера – колико ћемо ставити зависи да ли волимо да више слади или да се остети укус соли. Када млеко почне да ври, додајемо размућених 10 јаја и непрекидно мешамо док не почну да се праве грудвице сира. Извадимо их на влажну кухињску крпу, стегнемо у лоптицу и оставимо да се оцеди.

ПЕЧЕНИ ШАРАН НА ПИРИНЧУ

Усолити прво шарана, а затим припремати остале намирнице. Очистити две главице црног лука, опрати око 300 грама пиринча у који се може додати још и око 200 грама грашка и исецкане две средње шаргарепе. Сједињено поврће са рижом зачинити са сувим зачином и мало соли. Све то ставити на поуљену тепсију (ђувече), прелити са још око 1 децилитар уља и додати воде да све буде потопљено. На све то ставити целог шарана, а може и исеченог на шните. Пече се у рерни око 1 сат, по потреби доливати још воде.

БОБАЉКИ

Тесто је исто као и за капушчањике. Када надође, изручимо га на даску коју смо добро побрашњавили, развијемо га и сечемо на траке које затим сецкамо на комадиће, стављамо на тепсију да мало одстоје и печемо. Печене бобаљке оперемо у води, брзо их процедимо и прелијемо их топлом водом коју смо прокували са шећером и медом на крају додамо млевени мак. Када упију прелив, могу се служити.

БЕЉУШИ

Умесити тесто као за хлеб. Наквашене јуфкице развити на прст дебљине и петнаест центиметара пречника. Док то одмара направити фил: пола килограма ситног сира, два јаја, соли. Филом премазати лепиње, пећи у зиданој пећи. Печене се могу премазати павлаком или кајмаком и поново вратити у пећ да се мало запеку.

ГОРХЕЉИ

Од једног килограма кукурузног брашна, једне увршене кашике масти, мало слатке павлаке, мало соли, шећера и што више нарендане бундеве  потребно је умесити толико тврдо тесто да се не распада кад се формирају погачице (величине јабуке). Погачице се стављају у добро подмазану тепсију и пеку се доста дуго и на јакој ватри.

ЧЕРЕГИ (херовци)

За порцију (један тањир) потребно је: два жуманца и једно цело јаје добро израдити, додати на врх ножа соли, једну кашику шећера и добро измешати. У то додати једну кашику ракије или рума, две кашике павлаке и брашна толико да се умеси тесто средња тврдоће. Тесто оклагијом развити и исећи на комаде величине 10 x 15 цм. Кад се тесто развија не сме се пуно посипати брашном. Сваки комад по дужини засећи три пута (али не до краја). Углове завући испод прорезаног дела. Такве комаде пржити на доста масти и испржене посути прах шећером. Овај колач је служен на свадбама и недељом после ручка.

Владимир Балашћак

*реализацију пројекта „Руснаци зоз Войводини“ помогло Министарство културе и информисања Републике Србије. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*