Ана Очовај осликава словачку ношњу на тањирима – Slovenský kroj maľovaný na tanieroch – drobné umelecké diela od Any Očovaj z Pazovy

 

Како би сачувала од заборава словачку традицију и обичаје, пензионерка Ана Очовај из Старе Пазове пре пола века почела је да осликава тањире. Најпре је то радила како каже, за своју душу, затим су за радове биле заинтересоване комшиницице да би се потом прочуло по целоj Старој Пазови да Ана израђује права мала уметничка дела. Њени радови тада су кренули пут Америке и Аустралије, а данас красе и многе домове и у другим далеким земљама.

-Тањире сам почела да осликавам пре 50 година јер сам хтела да сачувам наше ношње тј да њихов изглед пренесем на тањире. Мало по мало, број купаца се повећавао а моја љубав према овој врсти уметности била је све јача- истакла је на почетку разговора Ана Очовај и додала да је после тањира почела да осликава и друге предмете. Међу њима су и чаше, дрво, даске, тикве…али уметница из Старе Пазове прави и сувенире од  стиропора, слика на платну, прави магнете и бави се и пирографијом.

-Да би осликала један тањир или неки други предмет, не треба ми много времена. Четкица у руке, акрилне боје и тако настају мала уметничка дела- објашњава пензионерка Ана.

Иначе, за свој рад на манифестацији у Шиду добила је и признање за најбољи сувенир направљен од стиропора а како каже излагала је на још неколико места.

-До сада сам излагала у Завичајном музеју у Руми где је месец дана трајала самостална изложба. Такође, учествовала сам и на Сајму туризма у Београду, где сам на штанду локалне туристичке организације осликавала тањире и веома велики број посетилаца био је заинтересован за мој рад. Чак су и жене из Мађарске купиле тањире које су понеле као сувенир са сајма- објашњава Ана Очовај која на крају разговора истиче јој се јављао велики број жена које су заинтересоване да им ова талентована пензионерка пренесе знање.

Како каже, сада у пензији може много више да се посвети изради сувенира и осликавању различитих предмета јер заиста ужива у томе. Недавно је почела и да израђује слике од сламе, тако да је то још један у низу начина да искаже свој уметнички таленат.

Пројекат „Словачке породице-култура и обичаји“ суфинансира Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама АП Војводине. Ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је делио средства. 

 

 

Slovenský kroj maľovaný na tanieroch – drobné umelecké diela od Any Očovaj z Pazovy

Pred polstoročím začala dôchodkyňa Ana Očovaj zo Starej Pazovy maľovať taniere, aby zachránila slovenské tradície a zvyky pred zabudnutím. Najprv to robila, ako hovorí, o dušu, potom sa o diela zaujímali susedia a potom sa po Starej Pazove roznieslo, že Ana robí skutočné malé umelecké diela. Jej diela sa potom dostali do Ameriky a Austrálie a dnes zdobia mnohé domácnosti aj v iných vzdialených krajinách.

– Pred 50 rokmi som začal maľovať taniere, pretože som chcel zachovať naše kroje, teda preniesť ich vzhľad na taniere. Postupne pribúdalo kupujúcich a moja láska k tomuto druhu umenia silnela – upozornila Ana Očovač na začiatku rozhovoru a dodala, že po tanieri začala maľovať aj iné predmety. Sú medzi nimi poháre, drevo, dosky, tekvice…ale staropazovský umelec vyrába aj suveníry z polystyrénu, maľuje na plátno, vyrába magnetky a venuje sa aj pyrografii.

– Na maľovanie taniera alebo iného predmetu nepotrebujem veľa času. Štetec v ruke, akrylové farby a tak vznikajú malé umelecké diela – vysvetľuje dôchodkyňa Ana. Mimochodom, za svoju prácu na akcii v Šide získala uznanie aj za najlepší suvenír z polystyrénu a ako hovorí, vystavovala na niekoľkých ďalších miestach.

-Doteraz som vystavoval v Rodnom múzeu v Rume, kde trvala samostatná výstava mesiac. Zúčastnil som sa aj veľtrhu cestovného ruchu v Belehrade, kde som maľoval taniere v stánku miestnej turistickej organizácie a o moju prácu sa zaujímalo veľmi veľké množstvo návštevníkov. Dokonca aj ženy z Maďarska si kúpili taniere, ktoré si odniesli ako suveníry z jarmoku – vysvetľuje Ana Očovaj, ktorá v závere rozhovoru upozorňuje, že sa jej ozvalo veľké množstvo žien, ktoré majú záujem, aby im tento talentovaný dôchodca odovzdal vedomosti.

Ako hovorí, teraz na dôchodku sa môže oveľa viac venovať výrobe suvenírov a maľovaniu rôznych predmetov, pretože ho to veľmi baví. V poslednom čase sa začala venovať aj slameným maľbám, takže je to ďalší z radu spôsobov, ako prejaviť svoj umelecký talent.

Projekt „Slovenské rodiny – kultúra a zvyky“ je spolufinancovaný Pokrajinským sekretariátom pre kultúru, verejné informovanie a styky s náboženskými spoločenstvami AP Vojvodiny. Názory vyjadrené v podporenom projekte nemusia nevyhnutne vyjadrovať názory orgánu, ktorý prostriedky rozdelil.