У Скупштини АП Војводине, у организацији Националног савета мађарске националне мањине, данас је одржана стручна расправа о пројекту „Конзервација и унапређење цркве у Арачи и њене околине према наслеђеном стању“, током које су сумирани досадашњи резултати у ревитализацији овог средњевековног здања, које се налази у околини Новог Бечеја.
Говорећи о сложености подухвата рестаурације и конзервације цркве у Арачи, председник Скупштине АП Војводине Иштван Пастор истакао је да је у овом процесу пуно учесника из две државе, из различитих нивоа власти, као и стручњака из различитих области. Он је нагласио да је циљ данашњег скупа сагледавање до сада постигнутих резултата истраживања и доношење одлука у односу на предстојеће кораке.
„Мислим да је изузетно важно да радови континуирано напредују, јер се велики део њих може обавити само ако су за то створене претпоставке у финансијском, организационом и сваком другом смислу. Ова црква стара је око 800 година и представља споменик европске прошлости овога простора. Око цркве су на 70 хектара различити слојеви остатака насеља, а њихово откривање и чињење доступним јавности од великог је културног, туристичког и привредног значаја за овај регион“, рекао је председник Пастор.
Председник Националног савета мађарске националне мањине Јене Хајнал истакао је да постоји договор органа управе општине Нови Бечеј, АП Војводине и Републике Србије о пружању финансијске подршке пројекту, а да је и Влада Мађарске до сада дала више од 600 милиона динара.
Он је рекао да је веома важно да договор о међусобној сарадњи и подршци постоји јер није довољно само конзервирати објекат и изградити туристички центар, него и обезбедити потребну инфраструктуру у виду електричне енергије, прилазног пута и слично.
Ово је други стручни скуп ове године који организује Национални савет мађарске националне заједнице поводом пројекта ”Конзервација и унапређење цркве у Арачи и њене околине према наслеђеном стању”. До сада су презентовани резултати геофизичких истраживања, ласерских снимања и тродимензионални модел овог значајног споменика средњовековне архитектуре, а који су заједно урадили Покрајински завод за заштиту споменика културе и Институт „BioSens“.
О конзервацији и унапређењу цркве у Арачи говорили су и др Славица Вујовић, шеф Архитектонског сектора Покрајинског завода за заштиту споменика културе, Гордана Топић, археолог конзерватор Покрајинског завода за заштиту споменика културе, др Снежана Вучетић, шеф Лабораторије за испитивање материјала у културном наслеђу („HeritageLab”), Југослав Пендић, археолог и истраживач Института „BioSens” Универзитета у Новом Саду и др Ендре Рафаи, шеф Катедре за историју уметности и теорију Факултета Уметности Универзитета у Печују и директор Института за ликовну уметност. Састанку су присутвовали и гости из Мађарске, као и председник општине Нови Бечеј Саша Максимовић.
Leave a Reply