На територији града Сремска Митровица, изучавање хрватског језика са елементима националне културе, као изборног предмета у основним школама започето је 2009. године.
-Видели смо да постоји све већи број заинтересоване деце која би хтела да уче хрватски језик, и то је реч о деци која похађају католичку веронауку при Хрватском културном центру „Сријем“- истакао је Дарио Шпановић, професор историје и хрватског језика из Сремске Митровице и додао да је 2009. године, уз помоћ Хрватског националног вијећа, као и Градске управе за образовање града Сремска Митровица, спроведена анкета у оквиру које се 70-оро деце пријавило и започело са наставом.
Већ следеће године, истиче Шпановић, дошло је до повећања броја ученика који су се заинтересовали за учење хрватског језика са елементима културе, и тада их је било 82-оје.
-Нажалост, 2011. и наредних година, уследио је конастантан пад у броју ученика који су похађали овај, изборни предмет, али и уопштено, број ученика у митровачким школама се смањивао. Сваке године се уписује све мањи број првака, па је тако и мање ученика заинтересованих за изборни предмет- каже професор.
– 2011. године, деца која су завршила основне школе, желела су да наставе са учењем хрватског језика и у средњим школама, али је због разуђености образовних установа било тешко организовати наставу- објашњава Шпановић и додаје:
-Из тог разлога сам започео са наставом у Хрватском дому, где сам девет година држао часове. Уз помоћ ресорног министарства у Хрватској, омогућено ми је да предајем хрватски језик по четири сата за средњошколце.
Деца су веома заинтересована за учење хрватског језика, поготово што се говори и о историји, обичаји, културном наслеђу и географији, те им је учење додатно занимљиво, каже професор и додаје:
-Такође, се трудимо да буде што занимљивије уз различите ван школске активности. Деца имају прилику и да путују у неке од градова у Хрватској. 2011. године је покренут пројекат „Упознај своју домовину“ уз подршку Хрватског културног центра Сријем и Хрватског националног вијећа. Деца су имала прилику да упознају одређене делове Хрватске и то им је доста значило, јер су могли уживо да виде све оно што их учимо на настави.
Један број ученика одлучује се да настави школовање у Хрватској, јер деца након средње школе лако упишу факултет и добију бесплатан боравак у дому, објаснио је на крају Дарио Шпановић, професор историје и хрватског језика из Сремске Митровице.
Осим Сремске Митровице, хрватски језик, као изборни предмет изучава се и у школама у селу Сот и у Шиду, и то већ више од десет година.
Ekskurzija đaka u Hrvatskoj Foto-Hrvatska riječ
Na području grada Sremske Mitrovice od 2009. godine započelo je učenje hrvatskog jezika s elementima nacionalne kulture kao izbornog predmeta u osnovnim školama.
– Vidjeli smo da je sve veći broj zainteresirane djece koja bi željela učiti hrvatski jezik, a riječ je o djeci koja pohađaju katolički vjeronauk u Hrvatskom kulturnom domu “Srijem” – istaknuo je Dario Španović, profesor povijesti i hrvatskog jezika iz Sremske Mitrovice i dodao da je 2009. godine uz pomoć Hrvatskog nacionalnog vijeća, kao i Gradske uprave za obrazovanje grada Sremske Mitrovice, provedena anketa u kojoj se prijavilo i krenulo na nastavu 70 djece.
Sljedeće godine, ističe Španović, bilježi se porast učenika koji su se zainteresirali za učenje hrvatskog jezika s elementima kulture, a tada ih je bilo 82.
-Nažalost, 2011. godine i narednih godina bilježi se konstantan pad broja učenika koji pohađaju ovaj izborni predmet, ali i općenito se smanjuje broj učenika u mitrovačkim školama. Svake godine je sve manje prvašića pa je sve manje zainteresiranih za izborni predmet – kaže profesor.
– Godine 2011. djeca koja su završila osnovnu školu željela su nastaviti učiti hrvatski jezik i u srednjim školama, no zbog raštrkanosti obrazovnih ustanova bilo je teško organizirati nastavu – objašnjava Španović i dodaje:
– Iz tog sam razloga počela predavao u Hrvatskom domu, gdje sam držao nastavu devet godina. Uz pomoć resornog ministarstva u Hrvatskoj uspjela sam srednjoškolcima predavati hrvatski jezik četiri sata. Djeca su jako zainteresirana za učenje hrvatskog jezika, pogotovo jer se govori i o povijesti, običajima, kulturnoj baštini i zemljopisu, a učenje im je dodatno zanimljivo, kaže profesorica i dodaje:
-Također, trudimo se da bude što zanimljivije. uz razne izvannastavne aktivnosti . Djeca također imaju priliku otputovati u neki od gradova u Hrvatskoj. Godine 2011. pokrenut je projekt „Upoznaj svoj zavičaj“ uz potporu Hrvatskog kulturnog doma Srijem i Hrvatskog narodnog vijeća. Djeca su imala priliku upoznati pojedine dijelove Hrvatske i to im je puno značilo, jer su uživo mogli vidjeti sve ono što ih učimo na nastavi.
Jedan broj učenika odlučuje se za nastavak školovanja u Hrvatskoj jer djeca nakon srednje škole mogu jednostavno upisati fakultet i dobiti besplatan smještaj, objasnio je Dario Španović, profesor povijesti i hrvatskog jezika iz Sremske Mitrovice.
Osim u Sremskoj Mitrovici, hrvatski jezik, kao izborni predmet, više od deset godina uči se i u školama u selu Sot i Šidu.