На иницијативу председника Општине Инђија недавно је у тој сремској локалној самоуправи одржан састанак на тему даље имплементације и унапређења дуаног образовања у сремским средњим школама. Састанку су присуствовали представници образовних установа из целог Срема, привредници, директор Канцеларије за дуално образовање др Габријела Грујић и заменик покрајинског секретара за образовање Слађана Бурсаћ.
Дуално образовање је педагошки приступ који интегрише теоријско учење у школама са практичним искуством у предузећима и кроз године се показало као веома важан сегмент у образовању, истакао је председник Општине Инђија Марко Гашић и додао:
-Током обиласка компанија у нашој општини информисан сам да се послодавци сусрећу са проблемом који се односи на мањак квалитетног кадра. Сматрам да је неопходно да се сви активније укључимо у даљу имплементацију и развој дуалног образовања- истакао је Гашић.
Директор Канцеларије за дуално образовање и Национални оквир квалификација др Габријела Грујић, говорила је на састанку о актуелним изазовима у спровођењу дуалног образовања, као и могућностима за унапређење система кроз финансијску подршку ученицима и послодавцима.
-Образовни програми које ми нудимо у систему дуалног образовања, засигурно могу да дају младима потребна знања као и креирање неких вештина и критичког мишљења, креативности и тимског духа. Уколико постоје отворена врата компаније, те компетенције средњошколци могу да стекну и да одмах након школовања започну свој каријерни пут- истакла је Грујић и додала да је састанак у Општини Инђија био врло конструктиван и интерактиван.
Подршку младима у стручном усавршавању пружиће и Покрајински секретаријат за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице. Слађана Бурсаћ, заменица покрајинског секретара за образовање, нагласила је да је дуално образовање за овај секретаријат изузетно важан вид образовања и стратешки циљ развоја и будућности средњег образовања.
-Од октобра почињемо истраживање које среба да нам да одговор на питање које су потребе привреде Општине Инђија и да ли је то усклађено са образовним профилима у средњим школама на територији те локалне самоуправе. Резултате ћемо представити јавности крајем године и верујем да ће то помоћи и привреди, директорима школа и локалној самоуправи како би се деца даље школовала у складу са потребама привреде- рекла је Бурсаћ.
Састанак је отворио нове могућности за унапређење сарадње између образовног система и привреде, са посебним акцентом на прилагођавање тржишним потребама и обезбеђивање квалитетне стручне праксе за ученике, што ће им омогућити бољу припрему за запослење, али и неопхoдну квалификовану радну снагу, закључак је учесника састанка.
Пројекат „Будућност Инђије је успешна омладина “ суфинансира Општина Инђија. Ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је делио средства.