На последњој седници Општинског већа усвојена је одлука о повећању просечних цена квадратног метра непокретности за утврђивање пореза на имовину за 2025. годину на територији Општине Рума.
„Ви знате каква су кретања на тржишту поготово у првој зони и број станова и пословних простора. Ишли смо са корекцијом од свега десет одсто иако је ту било простора за најмање 40% повећања. Нисмо се руководили тим конкретним подацима, већ смо покушали да то избалансирамо колико год је то могуће. За другу и трећу зону то је симболичних 5%, а ако се узме у обзир да је амортизација 1%, то стварно неће значити велико оптерећење за грађане“, рекла је Милева Ковачевић, шеф Одељења за локалне јавне приходе Општине Рума.
Како је прецизирала, значајно повећање је за четврту зону а то су индустријске зоне, где је повећање 50%, а односиће се само на делове на којима су пословне зграде и канцеларије, док се за производне делове и складишта по закону обрачунава по књиговодственој вредности која је много мања одтржишне. Ово повећање просечних цена непокретности значиће и веће приходе у буџет у наредној години, рекао је председник Општине Рума појашњавајући да је и са овим повећањем просечна цена у Руми нижа него у другим општинама Срема.
„Да биће нешто виши приход у буџет по овом основу, а опет с друге стране трудимо се да не оптеретимо додатно грађане који су власници непокретности у којима станују и живе, већ је идеја да циљана група буду они грађани који су власници по неколико станова у нашој општини и који имају приходе од њих а вероватно немају закључен уговор са закупцима. Ово је начин да ми додатно буџет ојачамо тиме што ћемо додатно опорезивати ове станове који не служе у сврху становања њихвоих власника већ служе у сврху изнајмљивања“, навео Душан Љубишић, председник Општине Рума.
Према новој одлуци, просечна квадрата станова креће се од скоро 93000 у првој зони до 37.422 динара у трећој зони, куће за становање од 50.820 у првој до 28.756 у трећој зони. Када су у питању пословне зграде, квадрат је најјефтинији у четвртој зони – нешто мало више од 28.000 док у првој зони цена по квадрату износи скоро 109.000 динара. За гараже и помоћне објекте одређена је цена од 27.588 динара у првој зони, а најмања је у трећој – нешто више од 10.000 динара по квадрату. Грађевинско земљиште је најскупље у четвртој зони – 2400 дин/м2, а најјефтиније у трећој – 277 динара по квадрату. Цене пољопривредног, шумског и другог земљишта у другој и трећој зони значајно су ниже и крећу се углавном испод 100 дин/м2.
За другачије разврставање неизграђеног грађевинског земљишта за утврђивање пореза на имовину за 2025. годину, порески обвезници су дужни да поднесу пореску пријаву до 31. марта 2025. године, са документацијом којом потврђују да се на неизграђеном грађевинском земљишту баве гајењем једногодишњих, двогодишњих односно вишегодишњих биљака, односно садног материјала или шума.
Весна Самарџија