Социјално предузетништво у Србији је концепт који је у последњим годинама почео да се развија, али и даље представља релативно нову и недовољно развијену област. У Србији, социјално предузетништво подразумева оснивање и развој предузећа која, поред стварања профита, имају за циљ решавање социјалних, економских и еколошких проблема у друштву. Иако је овај концепт постепено стекао пажњу, изазови у његовом развоју и даље су присутни, али постоји растући интерес за овај облик пословања који може помоћи у решавању многих актуелних проблема.
Према подацима НАЛЕД-а у теже запошљиве категорије становништва спадају особе са инвалидитетом, као и осетљиве групе – дугорочно незапослене жене, неквалификовани радници, жртве насиља у породици, итд. У Србији има 260.000 људи који су дугорочно незапослени, лица која немају квалификације, од којих 153.000 чине жене старије од 50 година.
Србија је донела Закон о о социјалном предузетништву у коме се наводи да је „Социјално предузетништвојесте обављање делатности од општег интереса, ради стварања нових и иновативних могућности за решавање друштвених проблема, проблема појединаца или друштвено осетљивих група и спречавања настајања и отклањања последица социјалне искључености, јачања друштвене кохезије и решавања других проблема у локалним заједницама и друштву у целини“.
ЗАКОНСКА РЕГУЛАТИВА У СРБИЈИ
Владимир Лалошевић из Уније послодаваца Војводине истиче да је овај закон донет 2022. године, али да он још увек не даје потпуне резултате, као и да има још доста простора за унапређење ове области, али да је свакако добро што је ово препознато и што се кренуло са оваквом врстом праксе, која из дана у дан све више оправдава своје постојање.
„Постоје одређене кочнице за развој овог сектора, и оне се морају решити кроз социјални дијалог. Мере које су свакако добро дошле јесу оне које се тичу подршке почетницима у пословању, затим за набавку опреме, за подршку у запошљавању, као и јако важна примена института социјалне јавне набавке, а може се помоћи и кроз обезбеђивање простора за рад и саветодавне подршке, свакако“, истиче Лалошевић.
ЕКОНОМСКИ АСПЕКТИ СОЦИЈАЛНОГ ПРЕДУЗЕТНИШТВА
Према подацима Коалиције за развој солидарне економије социјална предузећа чине важан део светске и европске економије, јер запошљавају 11.000.000 људи у Европи, што је око 6,7 % запослених у ЕУ.
„Само кооперативе као облик социјалног удруживања, којих је у ЕУ регистровано 240.000, запошљавају директно 4,7 милиона људи и имају 143.000.000 чланова. Истовремено, здравствене услуге и услуге социјалне заштите које пружа социјална економија обухватају 120.000.000 корисника. Ова предузећа добила су приоритет у регионалној политици Европске уније, па је за период 2014. до 2020. године намењено око 90.000.000 евра за нови социјални финансијски инструмент, којим ће ЕУ помоћи отплату дуга и нова улагања социјалних предузећа“, наводи се на званичном сајту Коалиције.
КАКО ПОСТАТИ СОЦИЈАЛНО ПРЕДУЗЕЋЕ?
У Агенцији за привредне регистре наводе и услове под којима се постаје социјално предузеће:
„Статус субјекта социјалног предузетништва могу регистровати и стећи следећи субјекти, ако испуњавају Законом прописане услове:
регистровани предузетници;
привредни субјекти, односно домаћа правна лица регистрована за обављање делатности у циљу стицања добити, а нарочито привредна друштва, задруге и друга правна лица, која по свом правном положају могу испунити услове који су Законом прописани за стицање статуса социјалног предузетништва;
цивилног сектора, односно домаћа правна лица која нису основана у циљу стицања добити, а нарочито удружења, удружења у области спорта, фондације и друга правна лица, која по свом правном положају могу испунити услове који су Законом прописани за стицање статуса социјалног предузетништва.
Статус социјалног предузетништва стиче се на захтев субјекта, који се подноси регистру у којем је регистрован, без испитивања друштвене улоге и области деловања субјекта у смислу овог закона.“
ДОБРИ ПРИМЕРИ СОЦИЈАЛНОГ ПРЕДУЗЕТНИШТВА
Привредна комора Србије објавила је Каталог производа социјалних предузећа, а само нека од социјалних предузећа у Србији су Предузеће за професионалну рехабилитацију и запошљавање ОСИ „Авлија одрживог развоја“ из Богатића, затим БИО ИДЕА социјална франшиза производње сапуна, затим Екобаг као предузеће које ради у области екологије, затим часопис „Лисе улице“, Уметничка радионица Марија Хендмејд, Удружење „Наша кућа“ које поседује малу штампарију у којој штампају промотивне материјале, затим „Њу пен“ из Смедеревске Паланке које производи графитне оловке и бојице од рециклираног папира. У каталогу се нашла и „Раданска ружа“ из Лебана које се бави производњом домаћих производа, као и „Ретекс“ – рециклажа текстила из Ужица.
Социјална предузећа играју значајну улогу за особе са инвалидитетом у Србији, јер им пружају могућности за запошљавање, економску независност и бољу инклузију у друштву. У контексту Србије, социјална предузећа често се оснивају са циљем да се укључе најугроженије групе, као што су особе са инвалидитетом, и да им се омогући радно ангажовање у инклузивном окружењу.
„Социјална предузећа обезбеђују особама са инвалидитетом могућност запослења у радном окружењу које је прилагођено њиховим потребама, што им омогућава да постану економски независнији и да учествују у друштвеном животу. Оснивањем социјалних предузећа, особама са инвалидитетом омогућава се развој нових вештина које побољшавају њихову запошљивост и животне шансе. Ова предузећа често нуде обуку и подршку која се прилагођава потребама радника са инвалидитетом.“, наводи председник Уније послодаваца Војводине Владимир Лалошевић.
Осим тога, кроз рад у социјалним предузећима, особе са инвалидитетом могу да побољшају свој животни стандард и смање зависност од социјалне помоћи. Они могу зарадити новац, који ће им омогућити да буду самосталнији и да имају бољи квалитет живота.
Текст је објављен у оквиру пројекта „Сазнај, подржи, оснажи – Подршка и могућности за особе инвалидитетом“ који је суфинансиран од стране Министарства информисања и телекомуникација. Ставовои изнети у подржаном медијом пројекту не изражавају нужно ставове органа који је доделио средства.