Економска независност и инклузија: Значај социјалног предузетништва за ОСИ

Социјално предузетништво у Србији је концепт који је у последњим годинама почео да се развија, али и даље представља релативно нову и недовољно развијену област. У Србији, социјално предузетништво подразумева оснивање и развој предузећа која, поред стварања профита, имају за циљ решавање социјалних, економских и еколошких проблема у друштву. Иако је овај концепт постепено стекао пажњу, изазови у његовом развоју и даље су присутни, али постоји растући интерес за овај облик пословања који може помоћи у решавању многих актуелних проблема.

Према подацима НАЛЕД-а у теже запошљиве категорије становништва спадају особе са инвалидитетом, као и осетљиве групе – дугорочно незапослене жене, неквалификовани радници, жртве насиља у породици, итд. У Србији има 260.000 људи који су дугорочно незапослени, лица која немају квалификације, од којих 153.000 чине жене старије од 50 година.

Србија је донела Закон о о социјалном предузетништву у коме се наводи да је „Социјално предузетништвојесте обављање делатности од општег интереса, ради стварања нових и иновативних могућности за решавање друштвених проблема, проблема појединаца или друштвено осетљивих група и спречавања настајања и отклањања последица социјалне искључености, јачања друштвене кохезије и решавања других проблема у локалним заједницама и друштву у целини“.

ЗАКОНСКА РЕГУЛАТИВА У СРБИЈИ
Владимир Лалошевић из Уније послодаваца Војводине истиче да је овај закон донет 2022. године, али да он још увек не даје потпуне резултате, као и да има још доста простора за унапређење ове области, али да је свакако добро што је ово препознато и што се кренуло са оваквом врстом праксе, која из дана у дан све више оправдава своје постојање.
„Постоје одређене кочнице за развој овог сектора, и оне се морају решити кроз социјални дијалог. Мере које су свакако добро дошле јесу оне које се тичу подршке почетницима у пословању, затим за набавку опреме, за подршку у запошљавању, као и јако важна примена института социјалне јавне набавке, а може се помоћи и кроз обезбеђивање простора за рад и саветодавне подршке, свакако“, истиче Лалошевић. 
ЕКОНОМСКИ АСПЕКТИ СОЦИЈАЛНОГ ПРЕДУЗЕТНИШТВА

Текст је објављен у оквиру пројекта „Сазнај, подржи, оснажи – Подршка и могућности за особе инвалидитетом“ који је суфинансиран од стране Министарства информисања и телекомуникација. Ставовои изнети у подржаном медијом пројекту не изражавају нужно ставове органа који је доделио средства. 

Loading