
У СРБИЈИ СВАКА ДЕСЕТА ОСОБА ЈЕ ОСОБА СА ИНВАЛИДИТЕТОМ
Према подацима Завода за статистику Републике Србије, процењује се да у Србији има око 800.000 особа са инвалидитетом (ОСИ), што чини приближно 10% укупне популације. Овај број укључује особе са различитим врстама инвалидитета, као што су физички, сензорни, интелектуални и психички инвалидитети.
ШТА СУ ИНФО ЦЕНТРИ?
Инфо центар за особе са инвалидитетом (ОСИ) представља важан корак ка побољшању приступачности јавних услуга и укључивању ОСИ у друштвену и економску активност. Локалне самоуправе играју кључну улогу у интеграцији ОСИ у све аспекте живота, а један од најефикаснијих начина за остварење овог циља јесте оснивање и функционисање Инфо центара. Ови центри могу значајно побољшати доступност информација и услуга, као и подићи свест о правима ОСИ на свим нивоима.
Инфо центар за ОСИ као модел за бољу доступност услуга локалне самоуправе представља значајан корак ка изградњи инклузивног друштва. Такви центри не само да побољшавају животне услове ОСИ, већ и подстичу свест о важности равноправности, приступачности и укључивања. Локалне самоуправе треба да се усмеравају на развој ових капацитета како би осигурале да сви грађани, без обзира на своје способности, имају једнаке могућности за учешће у друштвеном животу.
ГРАД КРУШЕВАЦ КАО ПРИМЕР ДОБРЕ ПРАКСЕ
У Расинском управном округу одржан је састанак о теми „Подршка у обезбеђивању услуга за особе са инвалидитетом“. У раду су учествовали представници организација особа са инвалидитетом, невладиних организација и стручњака из области социјалне заштите. Носилац пројекта је немачка организација АСБ, имплементациони партнер Иницијатива за развој и сарадњу – ИДЦ, а кориснички окрузи на пројекту су пиротски, расински и рашки. Организације АСБ и ИДЦ као партнери већ неколико година сарађују са Градом Крушевцем на развоју услуга и погодности за прихват повратника и у области социјалне заштите за посебно рањиве категорије, рекла је Лидија Милановић, консултант ИДЕАС-а.
„Уз подршку ИДЦ и АСБ, укључујући и средства локалне самоуправе ради се на увођењу Инфо центра за особе са инвалидитетом у центру града, који ће бити доступан тим особама без обзира на природу инвалидности. Центар ће бити опремљен за рад са особама са оштећењима вида, слуха, имаће говорне и аудио софтвере, користиће се Брајево писмо итд. Центар ће бити на располагању и свим другим грађанима који имају потребе за регулисањем личне документације и неких других активности које град пружа у оквиру својих јавних овлашћења“, наводи се на сајту Града Крушевца.
„Отварањем Инфо центра постићи ће се боља доступност услуга локалне самоуправе, укључујући и сервисе који су специјално намењени особама са инвалидитетом. Додатни бенефит је и што ће ова популација располагати информацијама о својим правима, услугама које постоје у Крушевцу и свим другим опцијама подршке које могу да добију“, закључила је консултанткиња Лидија Милановић.
До сада је различитим пројектним активностима у Крушевцу подржано више од 500 корисника – повратника и других лица из осетљивих друштвених група, у циљу јачања њиховог економског и друштвеног положаја. Укупна вредност пројекта у Крушевцу износи 240 000 еура, при чему је Град Крушевац у овом износу учествовао са 22 882 еура, додаје се у тексту.
У СРБИЈИ ПОТРЕБАН ВЕЋИ БРОЈ ИНФО ЦЕНТАРА
У Србији тренутно постоји неколико Инфо центара за особе са инвалидитетом, али број ових центара није велик и варира у зависности од региона и врсте инвалидитета којима се центри баве. Многи од ових центара су организовани од стране удружења за права особа са инвалидитетом, али и локалне самоуправе често имају иницијативе за оснивање и подршку таквим услугама.
Национални планови и стратегије, попут Стратегије инклузивног развоја особа са инвалидитетом у Републици Србији за период од 2020. до 2025. године, предвиђају развој инфраструктуре и услуга који ће омогућити веће број Инфо центара и других облика подршке особама са инвалидитетом. Такође, на локалном нивоу, различите општине и градови успостављају центре који ће бити усмерени на пружање информација и помоћи у свим аспектима живота, од запошљавања, образовања, здравства до приступа јавним службама.
Међутим, тачан број Инфо центара у Србији тренутно није лако утврдити јер зависи од локалних иницијатива, а не постоји унифицирани регистар свих ових центара на нивоу целе земље.
Текст је објављен у оквиру пројекта „Сазнај, подржи, оснажи – Подршка и могућности за особе инвалидитетом“ који је суфинансиран од стране Министарства информисања и телекомуникација. Ставовои изнети у подржаном медијом пројекту не изражавају нужно ставове органа који је доделио средства.