Хрватски пасош и држављанство – предност за запослене у иностранству

Уласком Републике Хрватске у Европску Унију, хрватско држављанство и пасош постали су популарни и све траженији и међу лицима која су избегла а овог подручја, а рођена су или живела одређен број година на територији Хрватске.

Да би особе које немају хрватско држављанство (странци) могли поднети захтев за стицање хрватског држављанства и по рођењу постати хрватски држављани ако испуњавају услове прописане Законом о хрватском држављанству, то је могуће стећи по следећим правним основама:

-по основи боравка у Хрватској

-по основи рођења у Хрватској

-по основи брака или животног партнерства с хрватским држављанином

-по основи исељења

-по основи постојања интереса за Републику Хрватску

-по основи припадности хрватском народу

-по основи поновног примитка у хрватско држављанство.

Малолетна деца могу по рођењу стећи хрватско држављанство уколико су оба родитеља стекла држављанство по рођењу и ако по рођењу стекао држављанство само један родитељ, а дете живи у Хрватској и има одобрен стални боравак, ако је један од родитеља стекао држављанство по рођењу на пснови члана 11. став 1. или члана 16. Закона о хрватском држављанству…

Захтев за добијање хрватског држављанства по рошењу подноси се лично у полицијској управи, односно полицијској станици, према месту одобреног привременог односно сталног боравка. Изузето, ако се ради о особи с инвалидитетом, захтев се може подниети путем законског заступника или овлашћеног пуномоћника. Ако подноситељ захтева нема одобрен привремени или стални боравак у Републици Хрватској, захтев за стицање хрватског држављанства по рођењу подноси се путем дипломатске мисије или конзуларног уреда Републике Хрватске у иностарнству.

Колико је добро бити хрватски држављанин и поседовати њихов пасош, потврђују и радници који раде у Немачкој а који су се родили у Хрватској и живели до рата 90-тих у тој земљи.

-Радим више од 10 година у Немачкој. Рођен сам у Хрцатској и до своје 10-те године живео сам у Сплиту. Затим се селим у Руму, где сам завршио средњу школу, факултет у Београду и 2012. године одлазим у Немачку да радим. Поседовање хрватског држављанства и пасоша, била је предност када сам се запослио јер у Немачкој боравим без икаквих проблема од дана када сам и дошао у ову земљу , као радник- објашњава Милан Суботић и додаје да је после неколико година довео и породицу у Немачку.

Са њима у Улму ради и Мате који је из Хрватске у Немачку отишао 2014. године, „трбухом за крухом“. И оне је врло брзо нашао запослење а затим довео после неколико година и породицу да живи са њим. Супруга је исто нашла посао и обоје истичу да су веома задовољни.

-Било нам је веома лако да нађемо посао у Улму , за који смо добро плаћени и супруга и ја. Увидели смо предности што смо хрватски држављани и могу рећи да нам је то много помогло- истиче Мате на крају.

 

Пројекат „ Очување идентитета и традиције Хрвата у Срему – Očuvanje identiteta i tradicije Hrvata u Srijemu “ суфинансира Министарство информисања и телекомуникација РС. Ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је делио средства.

Ulaskom Republike Hrvatske u Europsku uniju, hrvatsko državljanstvo i putovnica postali su popularni i sve traženiji među ljudima koji su izbjegli s ovih prostora, a rođeni su ili su određeni broj godina živjeli na području Hrvatske. Kako bi osobe koje nemaju hrvatsko državljanstvo (stranci) mogle podnijeti zahtjev za hrvatsko državljanstvo i postati hrvatski državljanin rođenjem ako ispunjavaju uvjete propisane Zakonom o hrvatskom državljanstvu, moguće ga je steći po sljedećim pravnim osnovama:

– na temelju prebivališta u Hrvatskoj

– na temelju rođenja u Hrvatskoj

– na temelju braka ili životne zajednice s hrvatskim državljaninom

– na temelju iseljenja

– na temelju interesa za Republiku Hrvatsku

– na temelju pripadnosti hrvatskom narodu

– na temelju ponovnog primanja u hrvatsko državljanstvo.

Maloljetna djeca mogu steći hrvatsko državljanstvo rođenjem ako su oba roditelja stekla rođenjem i ako je samo jedan roditelj stekao državljanstvo rođenjem, a dijete živi u Hrvatskoj i ima odobren stalni boravak, ako je jedan od roditelja stekao državljanstvo rođenjem prema čl. 11. Stavak 1. ili članak 16. Zakona o hrvatskom državljanstvu…

Zahtjev za stjecanje hrvatskog državljanstva po rješenju podnosi se osobno u policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji, prema mjestu odobrenog boravišta, odnosno prebivališta. Osim ako se radi o osobi s invaliditetom, zahtjev se može podnijeti putem zakonskog zastupnika ili ovlaštenog zastupnika.

Ako podnositelj zahtjeva nema odobren privremeni ili stalni boravak u Republici Hrvatskoj, zahtjev za stjecanje hrvatskog državljanstva rođenjem podnosi se putem diplomatske misije ili konzularnog ureda Republike Hrvatske u inozemstvu.

Koliko je dobro biti hrvatski državljanin i imati svoju putovnicu potvrđuju radnici na radu u Njemačkoj koji su rođeni u Hrvatskoj i živjeli u toj zemlji do rata 90-ih.

– Radim više od 10 godina u Njemačkoj. Rođena sam u Hrcatskoj i živjela u Splitu do svoje 10 godine. Zatim sam se preselio u Rumu, gdje sam završio srednju školu, fakultet u Beogradu i 2012. otišao u Njemačku raditi. Posjedovanje hrvatskog državljanstva i putovnice bila je prednost pri zapošljavanju, jer sam u Njemačkoj bez problema boravio od dana dolaska u ovu zemlju, kao radnik – objašnjava Milan Subotić i dodaje da je nakon nekoliko godina i on doveo svoju obitelj u Njemačku.

S njima u Ulmu radi i Mate, koji je 2014. iz Hrvatske otišao u Njemačku, „trbuhom za kruhom“. Brzo im je pronašao i posao, a nakon nekoliko godina doveo je i svoju obitelj k sebi. Supruga je također pronašla posao i oboje ističu da su jako zadovoljni.

– U Ulmu smo vrlo lako našli posao za koji smo i supruga i ja dobro plaćeni. Vidjeli smo prednosti toga što smo građani Hrvatske i mogu reći da nam je to puno pomoglo – kaže Mate za kraj.