Словачка гастрономија је подједнако богата као и сама словачка култура, такорећи, неизоставан је део културе пазовачких Словака.
Словачка кухиња је сита, калорична и укусна. Палачинке од кромпира пуњене свињетином такође чине популарно традиционално јело, а врло су сите и добро зачињене.
И словачка кухиња има многе утицаје, пре свега Чешке и Мађарске.
Кулен је симбол словачке кухиње. Не може се писати о њој а да се не спомене овај, надалеко познат,признат и квалитетан сухомеснати производ.
Словачки кулен
Словаци у Пазови се посебно диче и истичу да је овај производ потпуно природан, без адитива, конзерванса и синтетичких додатака.
Наравно ту су и шунка, те димљена риба, димљени сиреви… али и чувене надлацке, које могу бити слане или слатке, а припрема их скоро свака Словакиња.
-Надлацке могу бити и мрсне и посне уз различите додатке, слане или слатке. Замеси се тесто на следећи начин: Пола литре-пола воде пола млека, брашно, квасац (пола кесице), 1 јаје (посебно улупати снег од беланаца), кашикица соли, кашикица шећера или две. Замесите тесто,онако меко да се „не лепи за руке“ и затим снег од беланаца додате на крају. Оставите да се тесто одмори тј нарасте- објашњава 60- годишња Марија Халас и додаје:
-Рукама развијете тесто и правите крофне, намажете их уљем или са машћу. На сув дубљи тигањ се сложе и сипа вода, а након тога их је потребно поклопити. Не сме да се отвори док вода не испари, јер ће надле у супротном пасти и онда неће бити ваздушасте и пуфнасте, због чега су и преукусне. Када нестане вода, дно надлацке се запече и онда су готове. Онда их посипате маком, шећером или ренданим сиром. Фактички сва три стања прођу, јер буду куване на пари и води, те запечене.
Једно од традиционалних словачких јела је и капустницу, традиционална чорба од киселог купуса. Пре свега, капустница је позната као божићна чорба, па је обавезна на менију током божићних, али и новогодишњих празника код Словака. Кажу да је и лековита када је у питању мамурлук, па се неретко служи и на свадбеним весељима у касним сатима.
Пројекат „ Словаци у Старој Пазови“ суфинансира Општина Стара Пазова. Ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је делио средства.