ЈКП Беочин: техничка вода није за пиће али се може користити за кување и личну хигијену

ФОТО/ Исмет Адемовски/ Преузета фотографија/ Извор/ Општина Беочин

Радови на реконструкцији и доградњи постројења за пречишћавање бунраске воде у беочинској фабрици воде теку планираном динамиком а како је раније најављено, од понедељка 7. априла, дошло је до преласка на испоруку техничке воде потрошачима.

Имајући у виду да су нека од најчешћих питања суграђана, за шта се може користити техничка вода, у сектору водовода и канализације ЈКП „Беочин“ наводе да се техничка вода која је тренутно у систему може користити за кување, купање и личну хигијену али није за пиће.

Према речима руководиоца фабрике воде Ђуре Кендла, вода у беочинском водоводу се свакодневно хемијски анализира у лабораторијама а у наредним данима очекује се и извештај Института за јавно здравље Војводине који ће, као надлежна референтна установа, пратити ток радова.

„Бунари су избушени на дубини од 90 метара и 140 метара и немају никакав додир са спољним водама, односно вода која се тренутно испоручује грађанима иде директно из тих бунара, потом отиче у базен где се спроводи таложење и након тога се хлорише. У њој се налази повишен ниво гвожђа, мангана, нешто амонијака и има повишену тврдоћу али је микробиолошки добра, што је за нас и наше потрошаче најбитније. Оваква вода се може користити за купање, кување, прање воћа и поврћа али се не саветује да се користи за пиће.“, рекао је Кандл и додао да за потребе снабдевања пијаћом водом Беочин и околина имају изворе који се налазе у Раковцу, Баноштору, Сусеку и Свилошу.

 

У фабрици воде такође наводе да у току радова може доћи до промене хемијског састава воде, што ће корисници приметити као промену боје и мириса, али да очекују да са микробиолошким квалитем неће бити проблема, с обзиром на то с које се дубине црпи вода.

У међувремену, наставља се са свакодневним хемисјким анализама и мерењем концентрације хлора како би се пратила исправност воде те ће, уколико дође одступања и промене, јавност бити обавештена.

За сва додатна питања, грађани се могу обратити и путем телефона фабрике воде: 021 871 246.

Радови на реконструкцији фабрике воде су тренутно на 47 одсто реализације а очекује се да ће стабилизација снабдевања пијаћом водом бити успостављена за 90 дана док се завршетак комплетне реконструкције свих постројења очекује до краја 2025. године.

Према пројекту вредном 600 милиона динара који финансира Покрајинска влада и Управа за капитална улагања предвиђена је изградња још једног бунара чиме ће се повећати постојећи квалитет снабдевања домаћистава са капацитетом од око 300 кубика воде на сат.

Foto/ Ispet Ademovski

Loading