У Врднику одржано Треће ЦИСМ Балканско војно првенство у планинском трчању

У организацији Делегације Републике Србије при Међународном савету за војне спортове (CISM), у Врднику је одржано Треће традиционално CISM Балканско војно првенство у планинском трчању, у оквиру пројекта Балканске војне игре. На овом међународном спортском догађају учествовало је осам екипа из земаља региона: Србије, Босне и Херцеговине, Бугарске, Северне Македоније, Црне Горе, Румуније, Словеније и Турске, са укупно преко 60 такмичара у мушкој и женској конкуренцији.

Првенство је реализовано уз подршку Министарства одбране, Министарства спорта, Покрајинског секретаријата за спорт и омладину, Општине Ириг, Универзитета одбране, Војне академије, Српског атлетског савеза, као и више спортских и туристичких организација, укључујући удружење Tour de Fruška, Вршачки атлетски клуб 1926, компанију Арду спорт из Ужица и Хотел Термал, који је угостио делегације.

Јачање сарадње кроз спорт

На свечаном отварању присутнима су се обратили бројни званичници.

Дане Баста, покрајински секретар за спорт и омладину, истакао је значај континуиране сарадње са Министарством одбране и Војском Србије:

– Дуго година успешно сарађујемо са Министарством одбране и радује нас што смо данас део овог важног спортског догађаја. Присуство више од 60 учесника из осам земаља потврђује значај оваквих иницијатива за јачање регионалне сарадње.

Марко Кешељ, државни секретар у Министарству спорта, нагласио је важност подршке спортским догађајима овог типа:

– Важно нам је да негујемо партнерство са Министарством одбране, као и са војскама других земаља региона. Врдник је пружио одличне услове за такмичење, и надамо се да ће се такмичари кући вратити са лепим утисцима и новим пријатељствима.

Пуковник Негован Иванковић, шеф Делегације Србије при CISM, подсетио је на мисију Међународног савета за војне спортове:

– Сви ми окупљени данас остварујемо циљ Међународног савета за војне спортове. Циљ CISM-а је изградња пријатељства кроз спорт. Данашње такмичење је управо пример како се кроз спорт развија разумевање, поверење и сарадња међу припадницима оружаних снага различитих земаља.

Ириг као домаћин великог спортског догађаја

Тихомир Стојаковић, председник Општине Ириг, истакао је значај овог догађаја за локалну заједницу:

– Поносни смо што смо били домаћини представницима оружаних снага из региона. Организација овакве спортске манифестације доприноси позиционирању Ирига на мапи туристички и спортски значајних дестинација у Србији и шире.


Спорт као мост пријатељства

Балканско војно првенство у планинском трчању, наставља традицију „CISM челенџ купа“, који је са успехом организован десет пута у периоду од 2010. до 2021. године

Овакве манифестације, поред спортског духа, носе и снажну поруку мира, разумевања и сарадње – вредности које су данас важније него икада.

Loading