СМ: Представљена медицинска база података

ФОТО/ Градска М ТВ

Медицинска база података од сада је доступна сремскомитровачким лекарима и медицинским радницима. Реч је бази биомедицинске литературе, помоћу које је здравственим радницима Опште болнице Сремска Митровица, Дома здравља и Завода за јавно здравље омогућено да се усавршавају и унапређују квалитет здравствене заштите.

Како је истакла Анита Обрадовић, в.д. начелница ГУ за социјалну заштиту и здравство на иницијативу градоначелника Бранислава Недимовића, покренут је пилот-пројекат којим је лекарима и медицинским сестрама омогућен приступ стручној литератури неопходној за њихов професионални развој и квалитетнију здравствену заштиту пацијената. Пројекат је финансиран из буџета Општине са 3.600.000 динара, чиме је обезбеђена 12-месечна претплата на базу података која ће бити доступна 24 сата дневно.

Током пробног периода, који је започет у децембру, забележено је око 300 приступа бази. Према подацима, интересовање расте, а лекари и медицинске сестре све чешће користе ову платформу у свакодневној пракси.

„Сада имамо приступ хиљадама часописа који би иначе захтевали плаћање чланарина. То значи да здравствени радници могу бесплатно да претражују релевантне изворе са свих болничких рачунара, али и путем апликације на телефону. Медицинска наука се брзо развија, нове информације су свакодневно доступне, и зато нам је важно да имамо тренутни приступ релевантним истраживањима и смерницама“, рекла је др Мирјана Кендришић и додала да медицинске сестре такође имају користи од електронске базе, јер сада могу да претражују стручне часописе који раније нису били доступни.

Младим лекарима и медицинским сестрама олакшан је приступ знању, а једна од њих је и др Милана Сердар.

“Док смо студирали, користили смо различите базе података, али нисмо имали приступ пуним текстовима. Сада можемо да претражујемо најновија истраживања и терапијске протоколе, што нам омогућава бржу и тачнију дијагностику и лечење пацијената. То је нарочито корисно у хитним ситуацијама када нам треба брз одговор”, рекла је др Сердар.

Током пилот-пројекта, који је започет у децембру, забележено је око 300 приступа бази. Према подацима, интересовање расте, а лекари и медицинске сестре све чешће користе ову платформу у свакодневној пракси.

Према речима надлежних, пројекат је још у фази развоја, али се већ показао као изузетно користан. У наредном периоду очекује се да ће база постати неизоставан део свакодневног рада медицинског особља, чиме ће се значајно унапредити здравствена заштита у граду на Сави.

Loading